2019.07.03 godz. 15:04 Wrocław, Dolnośląskie

Dlaczego mam ponosić koszta oskarżyciela posiłkowego w kwocie 1230.00 zł tytułem zwrotu wydatków z tytułu ustanowienia pełnomocnika w sprawie.

Wyjaśnienie sytuacji

Miała miejsce kolizja drogową. Zostałem uznany winnym. Drugi uczestnik wziął adwokata a ja mam za niego zapłacić. On pracuje i ma dochód.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lip 2019 18:37

Wynika to z art. 627 kodeksu postępowania karnego. Zasada jest taka, że w razie skazania, skazany ponosi koszty procesu, w tym koszty oskarzyciela posilkowego. Kwestia zarobków oskarzyciela posilkowego nie ma znaczenia.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)