2024.02.03 godz. 02:49 Zielona Góra, Opolskie

Alimenty

Wyjaśnienie sytuacji

Do tej pory płaciłem alimenty na córkę do 5 dnia miesiąca.Sad po rozpatrzeniu sprawy o zabezpieczenie, podwyższył mi alimenty z 800 zł na 1200. Alimenty w styczniu były już zapłacone do 05.01. Sąd podwyższył je od 21.01. Czy muszę je wyrównać za styczeń? Jaki sąd będzie rozpatrywał zażalenie, ( chodzi mi o to, czy ten sam sędzi, który wydał postanowienie)?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Słupska

Wadowice, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lut 2024 16:49

Dzień dobry, alimenty w wyższej wysokości trzeba płacić już od momentu wydania postanowienia o zabezpieczeniu. Postanowienie to jest natychmiast wykonalne. Jeśli chodzi o daty, to za miesiąc styczeń kwota wskazana w postanowieniu uiszczona być powinna proporcjonalnie do czasu, jaki pozostał do daty płatności za kolejny miesiąc (trzeba wyrównać od 21.01 do 5.02.). Zażalenie rozpatruje sąd wyższej instancji - sąd okręgowy lub sąd apelacyjny. Zażalenia nie rozpatruje ten sam sędzia, który wydał zaskarżone postanowienie. Pozdrawiam, adw. Ewelina Słupska
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)