2021.08.24 godz. 19:42 Kraków, Małopolskie

Zniesławienie, uporczywe działanie

Wyjaśnienie sytuacji

Dobry wieczór,mój problem rozpoczął się w chwili zakończenia relacji z chłopakiem który się we mnie zakochał. Zakończyliśmy kontakt telefonicznie,otrzymałam od niego wiadomość ze jeśli nie będę jego pierwszym przystankiem po powrocie to poznam jego toksyczna stronę i jeśli będzie inaczej to mogę nie wracać w ogóle. Po tym jak zaczął mnie obrażać,zablokowałam go jednak on zaczął wysyłać wiadomości z oskarżeniami do moich sióstr i znajomych,ukazując w nich prywatne konwersacje. Ponadto dzień później przyszedł do mojej pracy gdzie do współpracowników obrażał mnie i opowiadał nie prawdziwe rzeczy. Gdy spotkaliśmy się prywatnie aby „pogodzić się” on nagrał nasza rozmowę bez mojej wiedzy,później rozsyłając do moich sióstr zniesławiając mnie sugerując moje rzekome podwójne życie. Co w takiej w takiej sytuacji robić? Jest to prawdopodobnie osoba silnie niestabilna uczuciowa i obawiam się o własne zdrowie i życie ponieważ uważam ze może ona nie mieć granic, a działa w taki sposób aby mnie zniszczyć.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sie 2021 20:55

Dobry wieczór, opisywane przez Panią zachowanie wyczerpuje znamiona stalkingu (art. 190a Kodeksu karnego), a odrębnie jeszcze część zachowań to zniesławienie (tu przede wszystkim działanie w miejscu Pani pracy). Można też rozważać zniewagę. Dwa ostatnie przestępstwa wymagałyby złożenia prywatnego aktu oskarżenia do sądu, zaś jeśli chodzi o stalking wystarczy, że zgłosi Pani takie zachowanie do organów ścigania z wnioskiem o ściganie - zalecam na piśmie do prokuratury z opisem sytuacji i ze wskazaniem dowodów - np. zrzuty ekranu wiadomości, podanie świadków itp. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)