2023.11.29 godz. 09:17 Toruń, Kujawsko-pomorskie

Dziedziczenie mieszkania po tacie , który chce ożenić się po raz drugi.

Wyjaśnienie sytuacji

Mama zmarła. Tata chce ożenić się drugi raz... Jak mogę się zabezpieczyć żeby na przyszłość żeby mieszkanie taty było dla mnie , a nie drugiej żony ? Póki nie było ich ślubu Czy jakiś testament sporządzony przez tatę dla mnie jest zabezpieczniem? Są jakieś inne rozwiązania ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marcelina Mazurkiewicz

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Lis 2023 11:59

Dzień dobry, Ustawowo, czyli automatycznie, po tacie będzie dziedziczyć małżonka oraz jego dzieci. Aby tak się nie stało, są możliwe rozwiązania: 1. Tata zapisze mieszkanie w testamencie - tutaj żona będzie mogła ubiegać się o zachowek (część jego wartości );2. Tata za życia przekaże mieszkanie w darowiźnie - mieszkanie wejdzie w skład masy spadkowej, jeśli zostało podarowane do 10 lat przed śmiercią taty, więc małżonka będzie mogła ubiegać się o część jego wartości 3. Tata przekaże mieszkanie w umowie dożywocia - żona po śmierci taty nie będzie mogła dochodzić części jego wartości.