2024.04.05 godz. 14:48 Kraków, Małopolskie

zachowek od darowizny

Wyjaśnienie sytuacji

dzien dobr. Moj ojciec przekazał za zycia (nadal zyje) w akcie darowizny mieszkanie mojemu synowi. Czy mnie przysługuje zachowek od tej darowizny i kiedy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Maj 2024 16:13

Dzień dobry W razie śmierci Ojca należy się dziecku zachowek, który stanowi połowę tego, co by otrzymało w spadku przy dziedziczeniu ustawowym. Do spadku dolicza się darowizny uczynione przez spadkodawcę. Z wyrazami szacunku