2023.10.25 godz. 14:27 Lipiany, Zachodniopomorskie

Przedawnienie dlugu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry bank domaga się spłaty pożyczki. Ostatnie powiadomienie było 21.02.2014 r, czy po tym czasie okres 7 lat dług się nie powinien przedawnic, skoro nie było żadnych pism wysłanych. Dziękuję za informację

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Paź 2023 14:43

Roszczenie z umowy pożyczki przedawnia się co do zasady w okresie 3 lat (dla każdej raty oddzielnie). Oczywiście nie można wykluczyć, że bank uzyskać tytuł wykonawczy (nakaz zapłąty lub wyrok), a wówczas roszczenie to ulega przedawnieniu w innym terminie - obecnie 6 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Nie znając sprawy, dokumentów, w tym umowy i wypowiedzenia, nie sposób odpowiedzieć precyzyjnie na pytanie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)