2022.03.27 godz. 12:22 Gdańsk, Pomorskie

Pożyczka

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Bardzo proszę o poradę. W zeszłym roku w kwietniu pożyczyliśmy pieniędze. Była to umowa ustna i dogadaliśmy się, że ta kwota będzie zwrócona tego samego roku w sierpniu. Pożyczka była od trzech osób na łączną kwotę 35 tysięcy. Dwie osoby pożyczyły po 10 tysięcy, z kolei jedna osoba pożyczyła 15 tysięcy. W związku z tą sytuacją mamy poważny problem, ponieważ osoba pożyczająca nie chce oddać pieniędzy, bo nie było żadnej umowy. Czy można prawnie wybrnąć z tej sytuacji? Czy jest sens zgłaszać sprawę do urzędu skarbowego? Z poważaniem, J. N.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Mar 2022 12:39

Dzień dobry, dowodowo może to być problematyczne, ale można pozwać tę osobę o zapłatę. Forma pisemna jest dla celów dowodowych, ale jeśli macie Państwo jakieś udokumentowanie w postaci wymiany maili, a już zwłaszcza potwierdzeń przelewów, to można działać, bo zgodnie z art. 74 § 2 k.c. możliwy jest wówczas dowód z przesłuchania świadków lub stron na okoliczność zawarcia umowy. Z ostrożności do przemyślenia kwestia pisemnego wypowiedzenia umowy pożyczki przed złożeniem pozwu skoro data zwrotu nie była ściśle oznaczona przez brak formy pisemnej. Pozdrawiam, adwokat Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)