2020.09.10 godz. 08:50 Wrocław, Dolnośląskie

Alimenty dla rodzica

Wyjaśnienie sytuacji

Dzien dobry, Bardzo prosze o profesjonlana opinie w ponizszej sprawie. Ja i moj brat mieszkamy w UK. Nasz tata mieszka sam w Polsce, ma 72 lata i choruje na Parkinsona, ogolny stan dobry. Nie dawno odkrylam, ze tata padl ofiara sasiada ktory poczatkowo ofiarowal bezinteresowna pomoc a z czasem wprowadzil sie do taty mieszkania (~20m2) i wydaje sie ograniczac jego wolnosc w postaci, zabierania kluczy od domu czy taty telefonu komorkowego, mam podjerzenia ze tata jest rowniez wykorzystywany finansowo. W tej sytuacji zostala podjeta decyzja o potencjalnej przeprowadzce do domu seniora, ktory na te chwile musial by byc prywatny z calkowitym pokryciem kosztow. Moj brat poczatkowo zgodzil sie na rowny podzial kosztow po czym zmienil zdanie i urwal kontakt ze mna i z reszta rodziny. Z prawnego punktu widzenia, jakie sa mozliwosc podzialu tych kosztow i jakie kroki nalezalo by podjac aby zaangazowac mojego brata w te sprawe. Z gory dziekuje i pozdrawiam, Malgorzata

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Wrz 2020 12:32

Szanowna Pani, wedle opisu Ojciec nie jest ubezwłasnowolniony, więc z jego własnej woli musiałby być złożony pozew o alimenty przeciwko Bratu, jeśli osiągane przez Ojca dochody nie są wystarczające na utrzymanie się w Domu Seniora. Takie alimenty mogłyby być przekazywane wprost na rachunek odpowiedniego domu seniora. W toku sprawy można wykazywać, że Pani już łoży na utrzymanie Ojca w miarę swoich możliwości. Z kolei co do wykorzystania finansowego Ojca przez sąsiada, to można rozważać czy nie dochodzi do jakiegoś przestępstwa, jak np. oszustwa, choć to wymagałoby głębszej analizy. Pozdrawiam!
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)