2024.01.01 godz. 12:10 Nowy Sącz, Małopolskie

Legalny cover

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, chciałabym wstawiać do internetu covery piosenek, ale nie wiem jak zrobić to legalnie. Czy, jeżeli nie zamierzam zarabiać na tym to czy potrzebuję mieć wykupioną licencję np. w ZAiKS czy wystarczy oznaczenie twórcy? Również nurtuje mnie kwestia instrumentalu a mianowicie czy można skorzystać z instrumentalu, który znajdę w internecie i czy oznaczenie twórcy jest wystarczające? Z wyrazami szacunku

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sty 2024 15:36

W przypadku coverów, nawet jeśli Pan nie zarabia na nich, warto uzyskać zgodę od właściciela praw autorskich do oryginalnej piosenki. Oznaczenie twórcy może nie być wystarczające, zwłaszcza jeśli chodzi o publikację treści w internecie. Również instrumentale mogą podlegać prawom autorskim, więc nawet jeśli używa Pan instrumentalnej wersji znalezionej w internecie, należy sprawdzić, czy jest ona dostępna do użytku niekomercyjnego lub jakiekolwiek inne ograniczenia. Oznaczenie twórcy nie zawsze wystarcza, a nieautoryzowane wykorzystanie może naruszać prawa autorskie. Nawet jeśli nie planuje Pan zarabiać, uzyskanie licencji od ZAiKS jest dobrym pomysłem.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)