2023.01.14 godz. 01:41 Rzeszów, Podkarpackie

Praca na czarno

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Chciałam zapytać czy praca na czarno to inaczej praca dorywcza? Czy praca na czarno ewentualnie dorywcza wlicza się do dochodu do zasiłku rodzinnego, funduszu alimentacyjnego oraz dodatku mieszkaniowego? Chodzi mi o to również czy trzeba informowac Mops , że pracuje się na czarno?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Aneta Ostrowska

Jarosław, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Sty 2023 09:27

Praca na czarno to wykonywanie powierzonych czynności na rzecz "pracodawcy" jednak bez żadnego ewidencjonowania zatrudnienia. Praca na czarno nie jest zgłoszona do ZUSu ani Urzędu Skarbowego. Po jej zakończeniu nie przysługuje nam w UP jakikolwiek zasiłek dla bezrobotnych, dodatkowo okres trwania tej pracy nie wlicza się do emerytury. Czasami praca na czarno dokładnie odpowiada stosunkowi pracy regulowanemu przepisami Kodeksu Pracy a jeśli pracodawca nie chce podpisać umowy warto wystapić do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy.