2022.01.07 godz. 09:13 Wrocław-Psie Pole, Dolnośląskie

Sprawa spadkowa/sąd pracy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, co się stanie, jeśli został złożony pozew o zaległe wynagrodzenie, ale osoba, która go złożyła zmarła przed zakończeniem sprawy? Czy sąd zasądzi i tak zapłatę zaległego wynagrodzenia? Czy te pieniądze będą podlegać dziedziczeniu?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Sty 2022 16:16

Dzień dobry, w takiej sytuacji należy o tym zawiadomić Sąd wówczas nastąpi odpowiednia weryfikacja poprzez zwrócenie się przez Sąd do właściwego urzędu cywilnego o przesłanie odpisu skróconego aktu zgonu. Odpis taki stanowi dowód śmierci strony. Następnie na podstawie art. 174 § 2 kpc Sąd zawiesi postępowanie z urządu. Dalej stosownie do treści art. 180 § 1 pkt 1) Sąd podejmie postępowanie z chwilą zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego. Należy tutaj pamiętać, iż następcy prawni czyli potencjalni spadkobiercy powinni zgłosić się w ciągu 5 lat od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania w przeciwnym razie na podstawie art. 182 § 1 pkt 5 Sąd umorzy postępowanie
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)