2023.06.20 godz. 12:23 Kraków, Małopolskie

Testament

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, czy w przypadku gdy mój ojciec zapisał w testamencie nieruchomość na mnie czy moje rodzeństwo ma prawo do zachowku jeśli tak to jaki procent od danej nieruchomości.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Cze 2023 13:31

Dzień dobry, jeśli nie zostali wydziedziczeni w testamencie nabywają prawo do zachowku. Zachowek przysługuje w wysokości połowy tego, co uprawniona osoba dziedziczyłaby, gdyby testament nie został sporządzony, czyli połowa wartości spadku, jaki otrzymałby gdyby dziedziczył ustawowo.