2019.09.13 godz. 13:34 Gdańsk, Pomorskie

Rada rodziców w przedszkolu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, jestem członkiem rady rodziców w przedszkolu. Od tego roku nasze przedszkole (oddzielny budynek) zostało przyłączone do szkoły i teraz jesteśmy oddziałami przedszkolnymi przy SP. Chciałabym zachować odrębność rady rodziców. Czyli oddzielna rada w przedszkolu, oddzielna księgowość, oddzielne finanse. Niestety, nasz nowy dyrektor chce wszystko połączyć, a szczególnie "dobrać" się do naszych pieniędzy. On uważa, że wszystkie składki powinny iść do szkoły. Niestety, w takim wypadku te pieniądze nigdy nie wrócą do przedszkola. Co robić? Jakie prawo pozwoli nam zachować suwerenność? Pdr

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Wrz 2019 14:13

Zasady funkcjonowania rady rodziców leży w materii regulacji statutu szkoły/placówki (art. 98 ust. 1 pkt 5 prawa oświatowego). Projekt statutu i jego zmian przygotowuje rada pedagogiczna (art. 72 ust. 1 pr.ośw.) a zatwierdza rada szkoły/placówki, w skład której wchodzą m.in. wybrani rodzice (art. 80 ust. 2 pkt 1 i art. 81 ust. 1 pkt 2 pr.ośw.). Jedyne wyjście, to wpłynąć na prace ww. organów szkoły celem ustalenia w statucie szkoły, ew. regulaminie "wspólnej" rady rodziców pewnej autonomii rady rodziców dzieci przedszkolnych. W razie dalszych pytań, proszę o kontakt.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)