2024.09.17 godz. 15:43 Wałbrzych, Dolnośląskie

Jakie mogę podjąć dalsze kroki?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, jestem osobą poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym. Przechodziłem przez przejście dla pieszych i zostałem potrącony przez samochód osobowy w skutek czego doznałem urazu kręgosłupa w odcinku szyjnym oraz uszkodzeń skory. Zostałem wezwany na komisariat policji w celu złożenia zeznań w charakterze świadka, od tamtej pory nie zostałem poinformowany o dalszych krokach. Wczoraj tj. 16.09 otrzymałem zawiadomienie z prokuratury, że sprawdza wypadku wnosi o umorzenie postępowania. Co mogę zrobić w takiej sytuacji ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Wrz 2024 12:10

Dzień dobry, możliwe, że chodzi warunkowe umorzenie postępowania, potrzebna byłaby treść pisma. Oznaczałoby to, że Sąd docelowo warunkowo umorzy postępowanie, jednak ścieżka do uzyskania zadośćuczynienia i odszkodowania z OC sprawcy pozostaje otwarta (nie ma wątpliwości do czynu, ale brak kary). Inaczej gdyby zostało wydane postanowienie Prokuratora o umorzeniu postępowania - tu konieczne jest złożenie zażalenia, ponieważ skutki byłyby podobne do uniewinnienia. Mam doświadczenie w sprawach wypadków, więc proszę się kontaktować w razie potrzeby pomocy prawnej. Pozdrawiam, adw. Michał Filec