2019.01.15 godz. 14:39 Olsztynek, Warmińsko-mazurskie

Dzień dobry, kupiłem telefon sprowadzany z Chin przez polskiego sprzedawcę, od którego kupiłem go na allegro.

Wyjaśnienie sytuacji

Telefony z Chin mają globalną 12 miesięczną gwarancje. Czy polski sprzedawca sprzedając telefon na polskim rynku nie powinien jej rozszerzyć do 24 miesięcy zgodnie z polskimi przepisami? Czy może zaproponować rozszerzenie tej gwarancji ale za dodatkową opłatą?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Carska

Toruń, Kujawsko-pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Sty 2019 14:39

Witam, niestety tak jak zostało już wskazane gwarancja nie jest obligatoryjna, w takim wypadku radziłbym powoływać się na instytucję rękojmi funkcjonującą w polskim prawie.
Tak Nie

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Sty 2019 14:38

Dzień dobry, gwarancja jest zobowiązaniem dodatkowym i dobrowolnym - można jej udzielić ale nie trzeba. Nie ma wymogu jej udzielenia. Poza tym nawet jeżeli jest udzielona to w dużej mierze może być swobodnie kształtowana przez gwaranta.