2022.02.10 godz. 17:46 Skrzyszów, Śląskie

Nabycie własności przez zasiedzenie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mam pewien problem mieszkam w domu od urodzenia którego właścicielką jest zmarła babcia. Proszę mi wyjaśnić jak to załatwić i jakie bedą tego koszta sądowe np.?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lut 2022 19:34

Dzień dobry, jeśli faktycznie spełniły się przesłanki do zasiedzenia (to trzeba by dokładnie zweryfikować przed sprawą), to konieczny jest wniosek o stwierdzenie nabycia własności do Sądu Rejonowego wg miejsca położenia nieruchomości. Opłata sądowa od wniosku to 2.000 zł. Dodatkowym potencjalnym kosztem są następnie podatek od nabycia nieruchomości przez zasiedzenie (zależy kiedy doszło do zasiedzenia) czy też związane z wpisem do księgi wieczystej (tu opłata 200 zł). Pozdrawiam, adw. Michał Filec

Zmodyfikowano dnia: 10 Lut 2022 19:34