2020.11.02 godz. 20:29 Warszawa, Mazowieckie

Podział majątku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie podziału majątku. Mąż mnie zostawił samą z dzieckiem i obecnie ma etap trwonienia pieniędzy. Boję się, że wszystko, czego się dorobiliśmy stracimy. Jak w takiej sytuacji można podzielić majątek? Czy musi być równo, czy mogę dostać więcej, bo uważam, że mąż i tak wszystko straci. Chodzi o wspólne mieszkanie na kredyt i wspólny dom, też na kredyt, prawie wykończony, ale jeszcze bez pozwolenia na użytkowanie. Czy biorąc pod uwagę, że obydwie nieruchomości są na kredyt musimy je sprzedać do podziału? Będę wdzięczna za pomoc i doradzenie co w takiej sytuacji zrobi

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Lis 2020 10:55

Dzień dobry, żeby dokonać podziału majątku musi ustać między Państwem wspólność ustawowa. Ustaje ona na skutek rozwodu, separacji lub zawarcia intercyzy. Wcześniejszy podział majątku jest niemożliwy. Udziały w majątku wspólnym co do zasady są równe, chyba, że Pani przyczyniła się w większym stopniu do powiększenia majątku wspólnego niż mąż. Jeśli chodzi o nieruchomość na kredyt istnieje możliwość przejęcia kredytu przez jednego z małżonków. Pozdrawiam serdecznie.