2024.05.23 godz. 11:11 Warszawa, Mazowieckie

Prawo spadkowe

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, ojciec zmarł w 2013 roku i do tej pory nie ma przeprowadzonego postępowania spadkowego tj. aktu poświadczenia dziedziczenia. Ojciec nie miał żadnego swojego majątku , oprócz wspólnoty w majątku mamy. Jest nas 3 rodzeństwa, ale nie nalegamy na podział majątku po zmarłym ojcu. W tym momencie całością rozporządza mama. Mama chce sporządzić testament poświadczony notarialnie. Czy w przypadku śmierci mamy do podziału majątku wystarczy testament mamy czy też trzeba będzie nadal przeprowadzić postępowanie spadkowe po śmierci ojca ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Maj 2024 12:57

Trzeba będzie przeprowadzić postępowanie spadkowe po ojcu wraz z podziałem majątku wspólnego, a dopiero później postępowanie spadkowe po matce (oczywiście możliwe w jednym postępowaniu).