2020.11.15 godz. 14:02 Warszawa, Mazowieckie

Zleceniodawca zalega z wypłatami

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, W przypadku, gdy zleceniodawca od paru miesięcy zalega z wypłatami, lepiej (pod względem prostoty i szybkości postępowania) jest zgłosić sprawę do państwowej inspekcji pracy czy wstapić na ścieżkę sądową? Warto dodać, że jest to sytuacja, gdy jedna umowa pozostała niespłacona, a obecnie pracuje się na nowej i dotyczy to grupy ludzi, a nie jednego pracownika. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2020 22:04

PIP nie posiada kompetencji do podjęcia interwencji w sprawie niewypłacenia należnego wynagrodzenia, przysługującego na podstawie umowy zlecenia, ponieważ to roszczenie nie dotyczy stosunku pracy, a stosunku cywilnoprawnego. Dlatego w tej sprawie należy wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę.