2022.01.10 godz. 00:14 Wrocław, Dolnośląskie

Nabycie spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Wraz z siostrą i mamą chcemy założyć sprawę nabycia spadku po tacie który zmarł 2 miesiące temu. Niestety przed małżeństwem oraz narodzinami moimi i siostry, tata był w zawiązku z inna kobietą i urodziło im się dziecko (chłopak), tata nie zgodził się aby on przyjął po nim nazwisko oraz przez wszystkie lata żaden z nich nie chciał utrzymywać ze sobą kontaktu, jedynie sądownie były przyznane mu alimenty, które były opłacane. Mam kilka pytań: 1. Czy mężczyzna ten ma prawo do majątku nawet jeśli nie interesował się relacjami z tata ani nie ma jego nazwiska? 2. Jeśli nie zostanie on podany przez nas do nabycia spadku a po jakimś czasie dowie się, że taka sprawa miała miejsce, czy będzie nam grozić jakaś kara pieniężna? Bardzo byłabym wdzięczna o wyjaśnienie.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Sty 2022 20:51

Dzień dobry, jeżeli nie było testamentowego wydziedziczenia to owy chłopak też będzie niestety dziedziczył po Pani Ojcu. Co do drugiej kwestii przestrzegam, że w przypadku zatajenia faktu, że macie Państwo świadomość o jeszcze jednym dziecku Ojca, to może Państwu grozić odpowiedzialność karna - orzecznictwo przyjmuje, że jest to przestępstwo oszustwa z art. 286 § 1 k.k. Pozdrawiam, adw. Michał Filec