2024.04.25 godz. 14:58 Warszawa, Mazowieckie

Spadek, a zniesienie współwłasności

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Zmarła babcia, jako wnuk dziedziczę wszystko co ma, w tym nieruchomość w postaci mieszkania. Okazuje się, że babcia nie zrobiła sprawy spadkowej po dziadku w związku z czym trzeba również i to zrobić. Dziadek zmarł w 1995 r. Mieszkanie jest spółdzielcze-własnościowe bez księgi wieczystej. Teraz trzeba będzie zrobić sprawę spadkową po babci i dziadku jednocześnie i ojciec tym samym zyska 1/4 mieszkania, a babcia 3/4 więc dziedziczę to drugie. Czy jest prawna możliwość wymusić na ojcu sprzedaż 1/4 mieszkania tak abym był jedynym właścicielem?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Kwi 2024 20:37

W takiej sytuacji trzeba wystąpić do sądu z wnioskiem o dział spadku i zniesienie współwłasności w ten sposób aby sąd przyznał Panu wyłączną własność mieszkania z obowiązkiem spłaty na rzecz ojca.