2020.10.18 godz. 03:43 Warszawa, Mazowieckie

Przedawnienie prawa do zachowku

Wyjaśnienie sytuacji

Dziendobry otrzymałam po mamie testament notarialny do calosci spadku czyli mieszkania ale po moim tacie niezostalo przeprowadzone postepowanie spadkowe.Tata niezostawil testamentu.Tata zmarl dnia 6 stycznia 2016 roku. ja i brat oraz moja siostra nabylismy na podstawie ustawy wedlug testamentu po 1/4 czesci spadku.ja otrzymalam wszystko po mamie.sprawa odbyla sie wczoraj w dniu 16 pazdziernika 2020 r.Sad oglosil postanowienie tez dnia 16 pazdziernika 2020 roku. Czy w takim badz razie prawo do zachowku dla rodzenstwa przedawni sie 6 stycznia 2021 roku czyli po uplywie rowno 5 lat.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Anna Babiak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Paź 2020 12:13

Dzień dobry, kluczowy jest termin ogłoszenia testamentu. Zgodnie z przepisami roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem 5 lat od ogłoszenia testamentu. Jeżeli Sąd ogłosił testament 16.10.20 r. to od tej daty należy liczyć 5 lat. Po Pani ojcu dziedziczy Pani z rodzeństwem z ustawy, zatem nie ma mowy o zachowku.