2019.04.30 godz. 17:10 Oława, Dolnośląskie

emerytury rocznik 1953 w świetle WYROKU TRYBUNAŁU z dn.06-03-2019

Wyjaśnienie sytuacji

złożyłam wniosek do ZUS i szybko otrzymałam odpowiedż że "minęło 5 lat wobec tego ZUS odmawia ponownego przeliczenia ,co zgodnie z wyrokiem TK winien uczynić ,proponuję odwołanie się do sądu

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Kwi 2019 18:20

po pierwsze wyrok TK o którym tu mowa z 6 marca 2019 roku sygn. akt: P 20/16 nie dotyczy ponownego przeliczenia emerytury. Jedynie stwierdza, że Art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 oraz z 2019 r. poz. 39), w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2017 r., w zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w 1953 r. kobiet, które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. ZUS na swojej stronie umieścił
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)