2019.04.26 godz. 22:24 Poznań, Wielkopolskie

Gdzie złożyć wniosek o podział majątku wspólnego i wyrównanie dorobku po śmierci byłego męża, jeśli wspólność majątkowa ustała przed śmiercią małżonka?

Wyjaśnienie sytuacji

W 2018r zmarł mój były mąż, w 2016 r nastąpiło rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, ale bez podziału majątku, wcześniej w 2012 był podpisany akt rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. W 2018r mąż złożył do sądu zgodny wniosek o podział majątku z wyrównaniem dorobku, ale umarł i sąd wniosek oddalił. W testamencie mąż ustanowił spadkobiercami dwoje dzieci, jedno nieletnie. Gdzie powinnam złożyć wniosek o podział, jeśli ja mieszkam w innym miejscu niż mąż, majątek jest w miejscu mojego zamieszkania.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Kwi 2019 07:25

według mnie w momencie, gdy zmarł Pani były mąż sądem właściwym dla wniosku będzie sąd spadku. Zgodnie z art. 628 kodeksu postępowania cywilnego - w takim momencie zasadą jest, że właściwy jest sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy.. Jednakże zgodnie z art. 683 kpc na żądanie uczestnika działu, zgłoszonego nie później niż na pierwszej rozprawie, sąd spadku może przekazać sprawę sądowi rejonowemu, w którego okręgu znajduje się spadek lub jego znaczna część albo sądowi rejonowemu, w którego okręgu mieszkają wszyscy współspadkobiercy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)