2024.03.18 godz. 08:56 Warszawa, Mazowieckie

Jak mogę podzielić opiekę nad dzieckiem

Wyjaśnienie sytuacji

Mieszkam z byłym partnerem w mieszkaniu wynajmowanym. Mamy pół roczne dziecko. Ponieważ nie spełniłam wymagań partnera co do bycia jego dziewczyną, mieszkamy teraz razem tylko ze względu na dziecko. Partner mnie wyzywa, krytykuje wszystko co robię, praktycznie sama zajmuje się dzieckiem, on to robi z doskoku lub jak go wyblagam, bo np. chce iść do łazienki się wykąpać. Cały czas coś mi zarzuca i grozi, że jeśli tego nie zmienię to np przestanie robić zakupy. Kilka lat wstecz, tylko ja na nas zarabiałam (partner nie jest niepełnosprawny), ale jego zdaniem to przeszłość i mu to wypominam.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Mar 2024 06:29

Ojciec ma obowiązek łożyć na dziecko, jeśli nie chce to można wystąpić o alimenty na dziecko. W uzasadnionych wypadkach można ograniczyć władze rodzicielską. Można też ustalić zasady kontaktów z dzieckiem. Jeśli ojciec dzieckiem się nie chce opiekować i uczestniczyć w jego wychowaniu to będzie to tez miało pewien woły na wysokość alimentów. Przemoc jeśli na miejsce (niezależnie fizyczna czy psychiczna) należy zgłaszać na policję.