2019.04.14 godz. 13:17 Pilica, Śląskie

Jak ustala się cenę przymusowego wykupu i czy może ona być zaskarżona.

Wyjaśnienie sytuacji

Mirbud ogłosił, że ma zamiar wykupić akcje JHM , których posiada 86,28% , łącznie z prezesem Mirbudu p.Mirgosem 92,65%. Czy mogą razem z ogłosić przymusowy wykup i jak ustalana jest ewentualna cena tego wykupu. W 2014 r JHM ogłosił publiczną subskrypcję którą objęli w całości Mirbud i Mirgos ( prezes Mirbudu ). Cena za akcję podczas emisji wynosiła 0,51 zł, a po scaleniu 5:1 2,55. Od tego czasu spółka znacznie się rozwinęła przychód wzrósł 3 krotnie i zysk netto za akcję również 3 krotnie licząć rok 2014 do roku2018. Moje pytanie jest czy mogą ustalić cenę niższą niż ta po jakiej obejmowali ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Kwi 2019 16:08

art. 417 par 1 ksh - wykup akcji dokonuje się po cenie notowanej na rynku regulowanym, według przeciętnego kursu z ostatnich 3 mies. przed powzięciem uchwały albo też, gdy akcje nie są notowane na rynku regulowanym, po cenie ustalonej przez biegłego wybranego przez walne zgromadzenie