2019.02.07 godz. 12:21 Warszawa, Mazowieckie

Jak zabezpieczyć się w umowie wynajmy mieszkania przed nieuczciwym najemcą?

Wyjaśnienie sytuacji

Chcę wynająć mieszkanie. Na moje ogłoszenie odpowiedziała rodzina z dziećmi. Osobiście nie mam nic przeciwko wynajęciu im lokum. Jednak w internecie znalazłam informacje, że w przypadku zalegania z opłatami czy niewłaściwego użytkowania wynajętego mieszkania (np. demolowania go) nie mogłabym, nawet jako właściciel eksmitować takich lokatorów. Jaki są sposoby zabezpieczenia się na taką ewentualność? Czy jeśli zawrę odpowiedni zapis w umowie to wystarczy? Jak powinien brzmieć taki zapis? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Ekspert casum.pl

Olsztyn, Warmińsko-mazurskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2019 11:43

Dzień dobry, niestety zdarza się, że spotykamy się z nieuczciwym najemcą, takim który nie uiszcza opłat za mieszkanie, posiada dzieci i nie posiada stałego dochodu. W takiej sytuacji po 3 pełnych okresach nieopłacenia należności wynajmujący może wyznaczyć dodatkowy termin wraz z uprzedzeniem o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego. Po upływie tego terminu właściciel wypowiada umowę najmu i wzywa wynajmujących do opróżnienia lokalu. Mimo to lokatorzy mogą nadal pozostać w lokalu, a dalsze kroki możemy kierować na drogę sądową. Oczywiście sąd orzeknie eksmisję przyznając lokatorom prawo do lokalu socjalnego, który winna dostarczyć gmina i wstrzymuje wykonanie eksmisji do tego czasu. W takiej sytuacji razilibyśmy zapoznać się z art.19a Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, umowa na jmu okazjonalnego lokalu

Zmodyfikowano dnia: 20 Lut 2019 11:44
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)