2021.09.15 godz. 00:29 Lwówek Śląski, Dolnośląskie

Problem z patologiczną rodzinną

Wyjaśnienie sytuacji

Jestem studentem który postanowił zostać w rodzinnym domu. Dom należał do moich rodziców którzy są rozwiedzeni. Ojciec jest alkoholikiem, mama leczy się psychiatrycznie, starszego brata który poszedł w ślady ojca. Mama opuściła dom i mi przepisała połowę domu aktem notarialnym z dożywotnia możliwością zamieszkania. Dom został prze zemnie remontowany poniosłem spore nakłady finansowe jak prace własną. Problem pojawię gdy ojciec zaczął pić, brat chce się wprowadzić a mama chce zwrot domu nie chce z nimi walczyć, chce odzyskać pieniądze oraz zmarnowany czas. jak mam podejść do sprawy ???.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Martyna Wojciechowska

Gorzów Wielkopolski, Lubuskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Wrz 2021 10:50

Problem jest złożony, bo jakakolwiek próba odzyskania należności może być trudna skoro pozostali członkowie Pana rodziny są niewypłacalni- o ile dobrze zrozumiałam przekaz. Skoro połowa domu została przepisana na Pana nawet z prawem dożywocia na rzecz matki, to mógłby Pan spróbować sprzedać udział w prawie własności, ewentualnie wynająć tę część domu należącą do Pana, o ile ma wydzielone jakieś samodzielne wejście/wyjście. O zwrot nakładów od matki też ciężko byłoby wystąpić skoro prawo własności połowy domu posiada Pan, więc nota bene remontował Pan i inwestował na swoją korzyść i ryzyko.
Tak Nie

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Wrz 2021 06:05

Przede wszystkim alby matka bez Pana zgody odzyskała nieruchomość musi wykazać rażącą niewdzięczność z Pana strony oraz zachować termin jednego roku od niewdzięczności. W najgorszym przypadku będzie Panu przysługiwało roszczenie o zwrot nakładów poniesionych na nieruchomość jednak powinien Pan zbierać faktury ewentualnie powołać świadków na ich poniesienie Odwołanie darowizny nie jest takie proste i w większości przypadków sąd nie zwraca nieruchomości.