2019.01.15 godz. 14:54 Brzezna-Litacz, Małopolskie

Jestem w 9 miesiącu ciąży. Z partnerem rozstałam się będąc w 3. I przez okres ciąży nie mogłam na niego liczyć.

Wyjaśnienie sytuacji

W 8 miesiącu powiedział, że jeśli do niego nie wrócę to nie chce mieć kontaktu z dzieckiem, ale będzie płacił. Miesiąc później ogłosił, że chce mieć kontakt ale jeśli dziecko nie będzie mieć imienia jakie on chce i jego nazwiska to nie uzna ojcostwa i nie będzie żadnych alimentów. Co mam zrobić w takiej sytuacji, czy faktycznie może mi stawiać takie ultimatum? I może odmówić płacenia?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Anna Carska

Toruń, Kujawsko-pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Sty 2019 14:53

Dzień dobry, aby mogła Pani dochodzić alimentów, bądź ustalać kontakty z dzieckiem, koniecznym jest uznanie dziecka przez partnera w urzędzie stanu cywilnego lub ustalenie ojcostwa w sądzie. Natomiast nazwisko dziecka jest wspólnie ustalane w urzędzie stanu cywilnego przy uznaniu dziecka, jeżeli nie będą Państwo zgodni to dziecko nosiło będzie nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. W przypadku ustalania ojcostwa przez sąd, to sąd orzeka o nazwisku. W związku z powyższym, Partner nie może stawiać Pani takiego ultimatum.