2022.12.14 godz. 12:30 Koninek, Wielkopolskie

Kiedy przestac placic alimenty na dziecko

Wyjaśnienie sytuacji

Syn skonczyl w marcu 2022 24 lata, ukonczyl okres 5 letnich studiow , nie odpowiada na moje wiadomosci czy jest w stanie sie juz utrzymywac i czy zwolni mnie z obowiazku placenia alimento ?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Gru 2022 22:52

Obowiązek alimentacyjny nie wygasa sam z siebie wraz z osiągnięciem pełnoletności czy zakończeniem nauki. W mojej ocenie w Pana sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie powództwa o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. W piśmie należy wykazać, iż zaistniała jedna z poniższych okoliczności: - dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać - dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania - płacenie alimentów wiąże się z nadmiernym uszczerbkiem dla Pana lub nie ma Pan możliwości zarobkowych i majątkowych aby wywiązywać się z tego obowiązku. Pozdrawiam