2022.02.20 godz. 09:44 Płońsk, Mazowieckie

Dziedziczenie

Wyjaśnienie sytuacji

Kilka dni temu zmarł mój narzeczony. Byliśmy w związku przez 20 lat. Chorował rok i podczas choroby tylko ja się nim opiekowałam mam na to świadków którzy chcą przygotować pismo potwierdzające sytuację. Zostawił dom o samochód ustnie mieliśmy ustalone że po ewentualnej śmierci benda moje. Jego rodzice robią mi problemy. Czy mogę coś z tym zrobić. Nie mamy dzieci

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lut 2022 17:39

Jeżeli uważa Pani, iż ustne oświadczenie narzeczonego było rozporządzeniem na wypadek śmierci i zostało złożone w obecności świadków nie będących spadkobiercami lub osobami obdarowanymi w spadku może się powoływać się Pani na szczególną formę testamentu którą można sporządzić w obawie rychłej śmierci - testamentu ustnego. Na podstawie takiego testamentu mogłaby Pani odziedziczyć majątek narzeczonego. Należy jednak pamiętać że rodzice narzeczonego będą mieli uprawnienie do zachowku.