2021.11.17 godz. 18:22 Kielce, Świętokrzyskie

Kupno samochodu

Wyjaśnienie sytuacji

Kupiłam samochód do jazdy do pracy synowi.Wygląd samochodu był dobry i nie wskazywało na to,że ten samochód ma wadę ukrytą.Samochód przejechał o koło 15 kilometrów,gdy nagle stanął.Na początku myśleliśmy,że brakło paliwa. Patrzymy a tu leje się olej i pod samochodem leży panewka.Zadzwoniłam po lawetę i straż,byliśmy też na policji.To powiedzieli,żeby zadzwonić do rzeczoznawcy i skierować sprawę do sądu.Proszę mi odpowiedzieć,czy taka sprawa długo się ciągnie i czy jest kosztowna.Zapłaciłam za samochód 2100 złotych,ale na umowie jest wpisane 950 złotych i za lawetę zapłaciłam 250 złotych.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lis 2021 12:46

Dzień dobry! Jeśli zamierza Pani złożyć pozew do sądu cywilnego to standardowa opłata sądowa to 5% wartości przedmiotu sporu, co do czasu oczekiwania na rozstrzygniecie to wiele zależy od organizacji wydziału i sędziego, do którego trafi sprawa - z praktycznego punktu widzenia: termin oczekiwania na pierwszą rozprawę od dnia złożenia pozwu min. 3-4 miesiące liczone przy założeniu, że pozew nie będzie miał tzw. braków formalnych, przy założeniu opinii biegłego sądowego ok. 3-4 miesiące dla biegłego na sporządzenie opinii + kolejne 3-4 miesiące w ramach postępowania związanego z kwestionowaniem
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)