2019.11.21 godz. 11:30 Piaseczno, Mazowieckie

liczba głosów za uchwałą - jak liczyć? oddanymi głosami czy udziałami?

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Spółka zoo ma dwóch wspólników i udziały 60/40. Pod uchwałami art 248 KSH nakazuje podawać "liczbę głosów oddanych za każdą uchwałą". Przypuśćmy że za uchwałą głosuje wspólnik większościowy a przeciwko uchwale mniejszościowy. Czy podajemy w takim przypadku że a) liczba głosów za uchwałą: 1 głos reprezentujący 60 udziałów czy może piszemy : b) 60 głosów za uchwałą zagadnienie jest czysto formalne bo wiadomio że głos wspólnika większościowego przepchnie uchwałę ale chodzi mi o to jak to zapisać w uchwale - no bo nawet jeśli wspólnik reprezentuje 60 udziałów to przecież oddaje jeden głos

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lis 2019 11:51

Co do zasady na jeden udział w spółce z o.o. jak i na jedną akcję w spółce akcyjnej przysługuje jeden głos. Rozumiem że w umowie nie ma odmiennych zapisó i na 1 udział przypada 1 głos. w Takim przypadku w uchwale należy wpisywać np. oddano 60 głosów za.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)