2020.11.16 godz. 22:45 Zgorzelec, Dolnośląskie

Sprawa dotyczy prawa spadkowego.

Wyjaśnienie sytuacji

Mam testament, napisany przez mamę ręcznie, gdy pisała miała 80 lat, tak koslawo napisany, podane jej imię nazwisko data urodzenia i że przekazuję majątek swojej córce jest imię i nazwisko, jest też data spisania. Czy to ważny testament? Dla sądu będzie? Mam siedmioro rodzeństwa jestesmy skłoceni, ja opiekowałam się mamą oni nie chcieli. Jak wygląda sprawa zachowku. Chodzi mi o to, że ja mogę nieruchomość po mamie którą odziedzicze poprzez testament, mogę sprzedać od ręki. Pytanie jest takie czy zachowek będzie od tej kwoty sprzedazý, czy mogą to podważyć i żądać od innej kwoty.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Lis 2020 11:19

Dzień dobry, jeśli testament jest sporządzony ręcznie, podpisany i z datą sporządzenia, to formalnie został sporządzony prawidłowo. Rodzeństwo może oczywiście podważać, że był sporządzony w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji itp., ale to już inna kwestia i musieliby to udowodnić, a nie tylko wskazać. Co do zachowku, jeśli w spadku pozostała tylko nieruchomość, to jej wartość będzie wyznacznikiem dla zachowku należnego od zachowku (tu często pomaga opinia biegłego co do wyceny), jeśli są inne składniki spadku, to będą oczywiście zwiększać kwoty zachowku. Pozdrawiam!

Zmodyfikowano dnia: 17 Lis 2020 11:20
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)