2024.05.22 godz. 16:41 Chojnów, Dolnośląskie

Darowizna

Wyjaśnienie sytuacji

Mama sprzedaje mieszkanie przed upływem 5 lat i chce mi podarować pieniądze.Jak wygląda sytuacja z podatkiem

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Maj 2024 16:13

Jeżeli chodzi o podatek od darowizny, to jeżeli obdarowana osoba złoży w urzędzie skarbowym zgłoszenie SD-Z2 o nabyciu darowizny, to podatku nie będzie trzeba płacić, bowiem jest przewidziane zwolnienie w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nie zostało napisane "przed upływem 5 lat" od czego. Jeżeli od nabycia, to nie będzie to miało znaczenia, ale w kontekście podatku dochodowego dla Mamy. Ogólnie w przypadku nabycia ma znaczenie rodzaj nabycia, ale w tym konkretnym przypadku nie będzie to istotne. Z wyrazami szacunku