2023.03.17 godz. 22:04 Krapkowice, Opolskie

Odrzucenie spadku.

Wyjaśnienie sytuacji

Mąż odrzucił spadek po zmarłym ojcu. Chodzi o kawalerkę (ruina bez toalety). Udział w tej nieruchomości ma aż 7 osób. I jak już pisałam mąż odrzucił spadek po ojcu, aby nie dziedziczyć tej nieruchomości. Natomiast jego matka spadek przyjęła. Czy wraz z jej śmiercią znów mąż odziedziczy tą nieruchomość? Czy jest jakieś rozwiązanie, które ratowałoby nas przed tą nieruchomością bez odrzucania spadku po śmierci mojej teściowej?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Mar 2023 02:25

Mąż odziedziczy po matce udział w jej majątku na chwilę otwarcia spadku (śmierci matki). Niewykluczone że do chwili śmierci matki w jakiś sposób zbędzie ona swój udział w nieruchomości Np. zostanie spłacona przez innych współwłaścicieli lub właściciele zgodnie postanowią sprzedać kawalerkę. Ogólnie jednak mąż będzie musiał odrzucić spadek, a po nim wasze dzieci a jeśli będą małoletnie wymagana jest zgoda sądu. Są różne rozwiązania które mogą Państwo zastosować aby uniknąć takiej sytuacji. Jedną z nich jest umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia na podstawie art 1048 k.c .zawarta przed notariusz