2024.05.01 godz. 19:11 Wieluń, Łódzkie

zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Moi rodzice otrzymali dom w darowiźnie od babci (mamy mojej mamy) w roku 2017. W 2018 tata zmarł. Mama zmarła w styczniu 2024. Czy moje ciotki (siostry mamy) mogą wystąpić wobec mnie o zachowek?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Maj 2024 13:42

Jeżeli chodzi o spadek po rodzicu, to zachowek nie należy się rodzeństwu spadkodawcy. Przysługuje on - zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego - zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)