2022.06.26 godz. 22:59 Rybnik, Śląskie

Odzyskanie pieniędzy

Wyjaśnienie sytuacji

Mój mąż Pożyczył znajomemu 25 tysięcy juz prawie 2 lata temu z informacji ludzi i znajomych wiemy ze wyciagaje kasę od ludzi w.dużych ilościach nacoągacze po prostu .. Była to umowa słowna , przelew jest ze mój mąż przelał im tyle pieniędzy czy można jakoś odzyskać od.nich prawnie te.pieniądze ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Cze 2022 10:36

Dzień dobry, brak pisemnej umowy utrudnia sprawę dowodowo, ponieważ Kodeks cywilny wymaga takiej formy dla celów dowodowych. Jednak jeśli macie Państwo potwierdzenie przelewu to jest możliwe odzyskanie pieniędzy w drodze powództwa przed sądem cywilnym, ponieważ zawarcie umowy jest uprawdopodobnione za pomocą dokumentu (art. 74 § 2 k.c.). Istotne jest też wcześniejsze wypowiedzenie umowy pożyczki, jeśli nie była terminowa. Dodatkowa uwaga - jeśli znajomy 'pożycza' pieniądze bez zamiaru spłaty to można rozważyć przestępstwo oszustwa (art. 286 k.k.). Pozdrawiam, adw. Michał Filec

Zmodyfikowano dnia: 27 Cze 2022 10:39
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)