2022.10.17 godz. 20:02 Rybnik, Śląskie

Alimenty na dziecko

Wyjaśnienie sytuacji

Moje pytanie brzmi ,czy gdy ona ukonczyla studia ze skutkiem pozytywnym czyli ma juz wyksztalcenie i zaczyna inny kierunek czy ja wciaz mam obowiazek placic te alimenty czy moge zaprzestac.? Jesli zaprzestane placenia ,a alimenty sa poprzez mediacje czy ona musi zwrocic sie do sadu o ewentual e dalsze placenie czy moze od razu zlozyc sprawe u komornika? Jesli musze nadal placic ,bo wciaz sie uczy, niezaleznie od tego ze jedne studia juz zakonczyla,to do jakiego wieku musze jej placic? Dziekuje z gory za odpowiedz.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Paź 2022 17:15

Szanowny Panie, nie może Pan zaprzestać płacenia alimentów samowolnie, aby uchylić obowiązek alimentacyjny powinien Pan złożyć wniosek o sądu. Alimenty określone przez strony podczas mediacji następnie zatwierdzonych przez Sąd mogą być egzekwowane przez komornika. W orzecznictwie zdarzają się orzeczenia w których Sąd nakazał płacić alimenty (w niewielkiej wysokości) na 29 letnią córkę ponieważ córka dalej się uczyła i nie mogła utrzymać się samodzielnie . Zalecam Panu wniesienie wniosku o uchylenie obowiązku lub ewentualnie o jego zmniejszenie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)