2019.07.16 godz. 11:01 Gdynia, Pomorskie

bieg terminu

Wyjaśnienie sytuacji

Odebrałam pismo z Prokuratury w dniu 14 czerwca 2019 roku , miałam 7 dni na odwołanie.Ponieważ 20 czerwca przypadało święto Bożego Ciała to nie policzyłam go do terminu 7 dni i zażalenie nadałam w placówce pocztowej 24 czerwca.Prokuratura uznała,że wniesiono zażalenie po terminie.Zażalenie wg nich powinni być nadane 21 czerwca bo policzyli święto.Czy mają rację? Dziękuję za odpowiedź Magda

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Pewiński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lip 2019 14:18

Szanowna Pani, działanie prokuratury wydaje się być prawidłowym. Jeśli ostateczny termin wniesienia przypadałby na dzień na dzień uznany przez ustawę za dzień wolny od pracy, czynność można wykonać następnego dnia. Dla Pani ostateczny termin wniesienia zażalenia przypadał na dzień 21 czerwca 2019 r. (czyli dzień po Bożym Ciele), który nie był wolnym dniem od pracy, więc nie nastąpiło przesunięcie terminu. Zasady obliczania terminów w postępowaniu karnym wynikają z art. 123 kpk.
Tak Nie

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Lip 2019 13:27

Prokuratura ma rację. Termin 7-dniowy, w przypadku odebrania pisma 14-06-2019 r. upłynął z dniem 21-06-2019 r., który nie był dniem wolnym od pracy. Zatem termin nie uległ przedłużeniu w myśl art. 123 par. 3 kpk.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)