2021.09.07 godz. 14:10 Kraków, Małopolskie

Odziedziczenie spadku i zrzeczenie się przez rodzeństwo

Wyjaśnienie sytuacji

Umarł mi ojciec, testament był sporządzony razem z mamą(mama żyje) i wszystko przepisali na mnie. Jednak przysługuje im(tj rodzeństwu oraz mamie) tzw zachowek, tak? W jaki sposób dopełnić formalności spadkowych, oraz w jaki sposób(kiedy i jak) mogą się wszyscy inni zrzec spadku? W testamencie nie został ujęty samochód, którego ojciec był współwłaścicielem. Co w tym wypadku? Z góry dziękuje za pomoc Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Wrz 2021 15:38

Szanowny Panie, zgodnie z treścią art 942 k.c. testament może zawierać rozporządzenia tylko jednego spadkodawcy. W jakiej formie został sporządzony testamenty. Jeśli w formie aktu notarialnego zapewne notariusz zadbał o jego właściwą formę. Jeśli jednak mamy do czynienia z inną formą testamentu może być ona z tego co Pan opisuje objęta wadami. Jeżeli posiada Pan testament i jest on ważny może Pan udać się do notariusza w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia lub wnosić do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Uprawnienie do zachowku jest dobrowolne. Przedawnia się z terminem 5 la
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 66% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)