2024.07.24 godz. 16:05 Katowice, Śląskie

Spadek udział w aucie

Wyjaśnienie sytuacji

Ojciec 20 lat temu kupił auto jako współwłaścicieli wpisał dziadka oraz mamę. 15 lat temu zmarł dziadek. 10 lat temu matka. Jako że za auto płacił sam więc uzytkował auto. Aktualnie przy próbie że złomowania auta okazuje się że prawa własności po dziadku przeszły na wnuki ( osob nie znamy ) z bratem pewnie też nabyłem udziały w aucie po śmierci matki. Jak zabezpieczyć się na przyszłość. Boję się że po śmierci ojca zostanę z udziałem 11% w aucie. Będę musiał płacić za OC auta bez możliwości wyrejestrowania i złomowania tego auta. Czy mogę swoje udziały darować tacie u notariusza?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sie 2024 14:07

Tak, można darować udział komukolwiek - również Tacie. Do darowizny udziału w aucie nie potrzebna jest umowa notarialna. Proponuję przeprowadzić postępowanie spadkowe po zmarłych osobach i uregulować kwestie własności poprzez dokonanie działu spadku. Z wyrazami szacunku