2022.10.20 godz. 13:55 Morąg, Warmińsko-mazurskie

Sprawa spadkowa

Wyjaśnienie sytuacji

Ojciec w testamencie przepisał cały dom (wszystko) na syna córkę wydziedziczył, matka zmarła wcześniej . Do sądu zostało złożone pismo o nabycie spadku , siostra złożyła o spadek po zmarłej matce której nie było w księdze wieczystej . W postanowieniu syn nabył spadek z testamentu a siostra po matce 1/3 , co to oznacza ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Paź 2022 14:59

Wpis w księdze wieczystej jest deklaratoryjny. Pańska matka zmarła przed Pana ojcem więc spadek po niej dziedziczy Pan, Pana siostra i ojciec w 1/3 części. Ponieważ ojciec ustanowił Pana swoim spadkobiercą "otrzymał" Pan od niego 1/3 spadku po matce. Jednak oprócz postępowania o stwierdzenie nabycia spadku istnieje jeszcze postepowanie o dział spadku w którym sąd nie określa udziału a skład spadku w chwili śmierci. Dla Pana kluczowe jest ustalenie czy dom należał do wspólności majątkowej czy stanowił odrębny majątek ojca.Jeśli dom należy do wspólności małżeńskiej siostra może domagać się spłat