2023.01.25 godz. 15:37 Gdynia, Pomorskie

Opłaty za odpady komunalne kiedy nieruchomości nie jest zamieszkiwana a za śmieci płacimy w swoich miejscach zamieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Witam serdecznie. Chciałam zapytać czy mam obowiązek płacić gminie za odpady komunalne kiedy posesja nie jest zamieszkiwana stoi pusta i nie produkuje tam śmieci. Zamieszkuje w innym miejscu od 25lat , po zmarłych rodzicach mam dom na wsi bywam tam sporadycznie i śmieci tam nie wytwarzam a jeśli coś już wytworze zabieram do swojego miejsca zamieszkania . Gmina chce by płacić 190zl za cały rok , czy są jakieś inne możliwości by np zmniejszyć ta opłatę czy jest może jakiś przepis. Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2023 13:43

Zgodnie z art. 6h ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi są obowiązani ponosić: 1) właściciele nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, 2) osoby wymienione w art. 1 pkt 1 lit. b, jeżeli rada gminy podjęła uchwałę, o której mowa w art. 2a ust. 1 (dot. budynków właścicieli lokali w budynku wielolokalowym) 3) właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, jeżeli rada gminy podjęła uchwałę, o której mowa w art. 6c ust. 2. W mojej ocenie nie ma podstaw do uiszczania opłat.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)