2019.07.06 godz. 17:13 Wrocław, Dolnośląskie

Czy mogę nabyć grunt rolny?

Wyjaśnienie sytuacji

Posiadam 2-ha gospodarstwo rolne, w woj. podkarpackim, ziemia kl. IVa, utrzymana we właściwej kulturze rolnej (rodzinne dziedzictwo po dziadku). W związku z tym pobieram dopłaty unijne. Jednak sama jestem zameldowana i mam własne mieszkanie na Dolnym Śląsku, prowadzę własną działalność gosp. podlegającą pod ZUS, i dodatkowo jestem zatrudniona na 1/2 etatu. Moje wykształcenie - Uniwersytet Przyrodniczy, wydział - Odnawialne Źródła Energi. Czy ja mam uprawnienia aby nabyć 1,5 ha gospodarstwo rolne na Dolnym Śląsku. Rozpatruję sprzedaż gruntu na Podkarpaciu.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Maryla Mikołajewska

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lip 2019 20:20

Witam. Zasadą jest, że ziemię rolną może kupić rolnik indywidualny (art. 2a ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego). Rolnik indywidualny to osoba, która: - jest właścicielem lub dzierżawcą użytków rolnych nieprzekraczających powierzchni 300 ha (ten warunek Pani spełnia), - posiada kwalifikacje rolnicze (tak), - mieszka w gminie, w której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, wchodzących w skład gospodarstwa rodzinnego, przynajmniej 5 lat (tak), - prowadzi osobiście gospodarstwo rolne przynajmniej 5 lat (art. 2b ustawy) (tu nie można stwierdzić, ze osobiście osoba zadająca pytani