2021.07.27 godz. 10:00 Żyrardów, Mazowieckie

Prawo rodzinne

Wyjaśnienie sytuacji

Potrzebna mi jest rozdzielnosc majatkowa jak najszybciej, myślę o separacji ile to może potrwać? Czy jest problematycznie? Dodam że wyprowadziłam się od męża, który robi awantury, staje się niebezpieczny mam zdjęcia i nagrania jak wpada w furie grozi mi i niszczy moje rzeczy. Pieniądze mamy oddzielne od 3 lat od kilku mcy pożycia małżeńskiego praktycznie nie ma. Mamy 1,5 roczne dziecko. Jak wyglądałaby sprawa o separacje??

Odpowiedzi prawników:

Mediator

Kinga Sobieraj-Zagrodnik

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Lip 2021 12:50

Po orzeczeniu separacji przez sąd ustanie wspólnota majątkowa małżeńska. Jednak uzyskanie separacji trwa dłuższą "chwilę " od 0,5 -1 roku w zależności od sądu. Istnieje również możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej przed notariuszem. Wówczas małżonkowie oświadczają wspólnie że od dnia ....,w ich małżeństwie panuje rozdzielność majątkowa. Jest to wprowadzenie rozdzielności majątkowej bez podziału majątku, który wypracowali Państwo w czasie trwania wspólnoty majątkowej małżeńskiej - ok. 30 min. Podział majątku wspólnego również można dokonać, jednak zwyczajowo odradzam 2w1.