2019.04.23 godz. 11:09 Koszalin, Zachodniopomorskie

Praca jako opiekunka dziecięca- formalności.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, chciałabym rozpocząć pracę w charakterze niani okazjonalnej. Jaką formę umowy powinnam zawierać z rodzicami dzieci, którymi będę się opiekować aby wszystko było zgodne z prawe? Umowę zlecenie, o dzieło czy inną? Czy konieczne jest posiadanie wykształcenia kierunkowego i książeczki sanepidowskiej na wskazany stanowisku? Czy są jakieś przepisy regulujące te kwestie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Maj 2019 18:50

powinna być to umowa o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o umowie zlecenia (kodeks cywilny art. 734-751). Musi to być umowa pisemna. Przepisy nie nakładają obowiązku wykształcenia kierunkowego (Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3). Tak konieczne jest posiadanie książeczki sanepidowskiej (art. 4 powyższej ustawy).