2019.09.23 godz. 21:14 Wrocław, Dolnośląskie

Wypowiedzenie pracownika

Wyjaśnienie sytuacji

Pracownik pracował w firmie powyżej 6 mc, na umowie o prace był zapis o 2 tygodniowym okresie wypowiedzenia, w teczce podpisał informacje ze okres wypowiedzenia zależny od stażu pracy. czy pracownik może złożyć wypowiedzenie z 2 tyg okresem wypowiedzenia? czy wystarczy ze pracodawca się zgodzi ustnie? pisemnie? czy musi być za porozumieniem stron?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Spychała

Piekary Śląskie, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Wrz 2019 23:37

Zgodnie z art. 36 §1 kodeksu pracy (Dz.U.2019.0.1040) okres wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przy zatrudnieniu co najmniej 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Oczywiście nawiązując do art. 36 §6 strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby umowę o pracę rozwiązać na mocy porozumienia stron. Dla celów dowodowych należy rozwiązanie umowy dokonać w postaci pisemnej umieszczając je w aktach osobowych pracownika.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)