2021.11.30 godz. 17:26 Biała-Parcela, Łódzkie

"testament "

Wyjaśnienie sytuacji

Pytanie: Witam. Babcia z dziadkiem umierając napisali testament w którym to przekazują mi wszystko w ich posiadaniu należał dom . Nie podjęłam się jeszcze jego otwarcia w obawie o duże koszty otwarcia testamentu. Dziadkowie maja trzech synów (jeden to mój tata) . Dwóch synów dostało przed ich smiercia działkę czyli można by przyjac że to była ich forma zachowku . Czyli zostaje mi do spłaty tak jakby tylk po mój ojciec ? Generalnie planuje jeszcze otworzyć działalność w jednym z pomieszczeń domu i czy notariusz będzie w stanie na podstawie takie testamentu wystawić mi jakies prawo do tego miejsca? Oczywiście chce to też przeprowadzić jak najszybciej, ale wiek że to na pewno odwlecze się w czasie a ja rejstrujac firmę potrzebuje jakiegoś prawa użytkowania

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Lis 2021 18:13

Koszt notarialnego otwarcia i ogłoszenia testamentu oraz sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza wynosi około 300 zł. W przypadku działalności gospodarczej nie musi Pani dostarczać żadnego dokumentu, wystarczy oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do lokalu (może Pani oświadczyć, że jest właścicielem tej nieruchomości) bo spadek nabywa się z chwilą śmierci spadkodawców).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)