2024.06.28 godz. 07:20 Aleksandrów Łódzki, Łódzkie

Rozbudowa istniejącego płotu między dizałkami

Wyjaśnienie sytuacji

Czy moge rozbudowac/przebudowac, tj wymienic stalowe słupy na wyższe, dodać betonową podmurówkę i nową wyższą sekcję siatki ogrodzeniowej bez zgody sąsiada? Siatka na granicy istnieje. Czy takie prace podlegają pod konserwację i naprawę istniejącej sekcji siatki? (taki siatkowy okręt Tezeusza)

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Cze 2024 19:25

Wskazane jest uzgodnienie tych prac z sąsiadem. Zgodnie z art. 154 § 1 zd. 1 Kodeksu cywilnego (dalej KC): "Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów.". Natomiast zgodnie z art. 200 KC: "Każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną." Z wyrazami szacunku